Tarča odpovedana, odziv vodstva RTV nad ekipo oddaje: »Zaupanja ni več«

Po vnovični odpovedi raziskovalne oddaje Tarča je slovensko javnost danes obkrožila izjava direktorice TV Slovenija Ksenije Horvat, ki je govorice o pritiskih na ustvarjalce označila za manipulacijo in laž.

Dogajanje na RTV Slovenija je sprožilo burne odzive na družbenih omrežjih in odprlo vprašanja o neodvisnosti javnega medija, olje na ogenj pa so z udarnim zapisom sinoči prilili ustvarjalci oddaje Tarča.

Erika Žnidaršič in Ksenija Horvat na novinarski konferenci po odpovedi oddaje Tarča na RTV SlovenijaRTV Slovenija info, YouTube

Odpoved raziskovalne oddaje Tarča tik pred predvajanjem je sprožila val ugibanj, očitkov in javnih razprav. Medtem ko vodstvo govori o kršitvah standardov, ekipa Tarče z Eriko Žnidaršič na čelu trdi, da je šlo za neposreden poseg nadrejenih.

Vnovična odpoved Tarče sprožila burne odzive

Oddaja, znana po razkrivanju občutljivih tem, je bila umaknjena iz programa tik pred začetkom predvolilne kampanje. Vodstvo je sprva kot razlog navedlo nepričakovano odsotnost v ekipi, namesto Tarče pa so sinoči v istem terminu predvajali dokumentarec Viktor Orban in evropska skrajna desnica.

Včeraj zvečer so se na družbenem omrežju Facebook oglasili tudi ustvarjalci Tarče in javno zapisali, da oddaja ni odpadla zaradi organizacijskih težav, temveč zaradi posega nadrejenih, kar je še dodatno razburilo javnost.

Odmeven zapis ekipe Tarča

"Dejstvo je, da je odpadla po tem, ko so nam nadrejeni sporočili, da oddaje, kakršno smo sprva načrtovali za danes, ne bo. Pisno smo prejeli tudi opozorilo o mogočem ukrepanju zoper uredništvo, če bo oddaja taka, kot smo jo načrtovali. Žal nam je, da se o tem razpravlja javno, preden smo se imeli priložnost o tem pogovoriti znotraj RTV Slovenija," so zapisali v svojem odzivu, ki je naletel na burno razpravo slovenske javnosti.

Njihov odziv si lahko v celoti preberete na povezavi na njihovi Facebook strani: Prvi del zapisa in drugi del zapisa.

Vodstvo ostro zavrača očitke o pritiskih

Danes sta se na novinarski konferenci oglasili direktorica TV Slovenija Ksenija Horvat in odgovorna urednica Polona Fijavž, ki ostro zanikata vse obtožbe. Po besedah Horvatove so vsa namigovanja o domnevnih pritiskih na oddajo Tarča manipulacija in laž, vodstvo TV Slovenije in uredniki v informativnem programu pa naj po njenih besedah nikoli niso prepovedali nobene teme, ki bi jo predlagala ekipa Tarče.

Pred kamere je stopila tudi Fijavževa in dodala, da zaupanja v ekipo Tarče nima več in da si na javni televiziji ne želi senzacionalističnih vsebin.

"Ob manipulacijah, ki se pojavljajo od sinoči, tudi s strani Tarča, moram povedati, da zaupanje v to ekipo Tarča, ki so ga imeli vsa ta leta, nimam več," je bila še bolj ostra odgovorna urednica, ki je nekatere pretekle razprave v oddaji Tarča označila za neprimerne za javni medij. Ob tem je poudarila, da uredništvo ni deležno pritiskov trenutne vlade.

V spodnjem posnetku lahko prisluhnete pojasnilu vodstva TV Slovenija, v katerem Ksenija Horvat in Polona Fijavž neposredno odgovarjata na očitke o pritiskih, manipulacijah in vlogi vodstva pri odpovedi oddaje.

Posnetek izjave vodstva RTV po odpovedi oddaje Tarča:

Javnost razdeljena, novinarska stroka zaskrbljena

Odziv državljanov na spletu je ob preteklem pretresljivem dogajanju izjemno buren. Mnogi poudarjajo, da kot davkoplačevalci pričakujejo transparentnost in resnico o dogajanju v javnem mediju. Primer spremlja tudi Društvo novinarjev Slovenije, ki opozarja, da tovrstni zapleti zmanjšujejo zaupanje v novinarstvo in institucije. V ozadju naj bi bila tudi priprava prispevkov o zaposlovanju na državnih institucijah, kar je dodatno okrepilo sume, da gre za politično občutljivo vsebino.

"Po naših informacijah je tokratno Tarčo ustavila direktorica televizije Ksenija Horvat. Prek odgovorne urednice Polone Fijavž naj bi prišlo do pritiskov na ustvarjalce oddaje, naj zamenjajo temo, vendar so se temu uprli. Oddaja naj bi zato odpadla, voditeljica Erika Žnidaršič pa je uradno na bolniški," so zapisali na portalu Slovenija Info Portal.

V tokratni oddaji naj bi raziskovalni novinarji pod drobnogled vzeli zaposlovanje na Darsu in na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer naj bi kadrovala kar žena predsednika vlade Tina Gaber Golob.

Ključno vprašanje po odpovedi oddaje Tarča

Primer Tarča je znova odprl razpravo o mejah uredniške avtonomije in odgovornosti javnega medija. Med nasprotujočimi si izjavami vodstva in ustvarjalcev oddaje ostaja ključno vprašanje, kako zagotoviti zaupanje gledalcev in zaščititi raziskovalno novinarstvo v času, ko je to bolj pod drobnogledom kot kadarkoli prej.

Trenutni članek je brez komentarja.
Te je dovolj v hlačah, da postaneš prvi komentator? 😆
Najboljši posnetki tedna
Brezplačno se naroči na Klip novice tedna in prejmi top posnetke na email naslov.
Poročeni župan Ernest ujet z žensko: Gre za Anjo, zaposleno na občiniGanljivo slovo od Milene Zupančič: Na pogrebu pesem iz Cvetje v jeseniPadel v Ljubljanico, za glavo se je držal Luka Dončić: Posnetek ima milijon ogledovLastnica hiše ostala brez besed: Takšen dom so ji po požaru pustili gasilciJasnovidec s srhljivo napovedjo: Vojna petih držav naj bi izbruhnila še letosPretresljivi prizori na Krasu, kjer je divjal tornado: Hudo razdejanje v vasicahMočnejše nevihte po državi: ARSO opozarja, na teh koncih bo nocoj pestroPosnetek tornada pri Komnu: Sunki do 125 km/h ruvali drevesa in strehePotapljač se potopi pod gladino Fiese: Posnel prizore, ki jemljejo sapoNevaren TikTok izziv, ki jemlje življenja: V manj kot tednu dni 12 mrtvihVoznik v Ljubljani obtičal v vodi: Moški mu je priskočil na pomočVoznica s Toyoto obvisela čez rob: Moška na pomoč, slabo se je končaloSmeti odvrgli ob cesti, nato so jih zažgali: Motorist preprečil nov požarLuka Dončić v družbi 2-letne hčerke Gabriele pozdravil soigralce v LjubljaniVstopila na Kmetijo: Razkrit del posestvi, kjer se pravkar snema nova sezonaGroza med konjskimi dirkami: Željko zapeljal proti ljudem, tri sklatil na tlaLakersi navdušili otroke sredi Ljubljane: Prišli na igrišče, kjer je odraščal Luka DončićTanja Ribič in Đuro na rdeči preprogi: Taka lepotica je njuna 21-letna hčerka ElaKošarkarji LA Lakers prispeli v Slovenijo: Znano, kam jih vabi Luka DončićDelavka v solzah: Šef na Hrvaškem ji je za 20 let zvestobe kupil avtoJazbec med sušo v slovenskem gozdu: Ostal brez vode, potožil pred kameroVoznik tovornjaka za las preprečil tragedijo: Tri vozila v napačno smerMariborčani v zrak: Požagali drevored osmih mogočnih kostanjevNa cesti izstopil iz vozila, nato skoraj tragedija: Posneli spor med voznikomaPrijeli požigalce: Štiri osebe osumljene podtikanja požarov na Hrvaškem