Izpoved, ki pretresa Slovenijo: Tako je grozljivko v Komendi doživela družina
Dva tedna po pretekli katastrofi, ki je prizadela širše območje Komende, splet obkrožajo izpovedi in številni video posnetki domačinov.
Te dni je podrobno dogajanje opisala tudi prebivalka Komende, ki je med preteklo ujmo doživela pravo katastrofo.
Na Vasi Blizu Mesta - z Moniko, Facebook
Monika Klemen iz Komende, ki ustvarja pod vzdevkom Na vasi blizu mesta, je v preteklih dneh delila svojo izkušnjo z uničujočim neurjem, ki je 10. junija prizadelo širše območje Komende. Njen zapis daje nov vpogled v grozljivko, ki so jo doživeli tamkajšnji domačini.
Življenje ob nevihti ubralo drugo pot
Monika je v uvodni objavi zapisala, da je imela veliko načrtov pri ustvarjanju, dva tedna nazaj pa je življenje ubralo svojo pot. V občini Komenda se je zneslo hudo neurje, v nekaj trenutkih pa je veter odpihnil številne strehe domov.
"Kar naenkrat niso bili več pomembni načrti za jutri, ampak vprašanja, kako zaščititi dom, kako urediti škodo in kako ohraniti pogum, ko se vse obrne na glavo," je v objavi zapisala Monika.
V zapisu dodaja, da je imela tisti večer čuden občutek, saj se je na nebu nekaj pripravljalo. "Zrak je bil težak, nenavadno miren. Pogled na radarsko sliko je potrdil, da prihaja huda nevihta," je strnila svoje občutke ob katastrofalni noči.
Družabna igra, ki se nikoli ni začela
Mati dveh deklic je pred spanjem hčerkama predlagala, da odigrajo še partijo družabne igre Enka, saj je zunaj močno grmelo. Vedela je, da hčerki ob takem vremenu še nekaj časa ne bosta mogli zaspati.
"Spomnim se tistega navdušenja. Spomnim se trenutka, ko smo sedeli skupaj. Spomnim se občutka, da imamo še vse večer pred seboj. Do kart sploh nismo prišli. V nekaj minutah je postalo jasno, da bo ta večer drugačen od vseh drugih," je opisala trenutke pred hudo nevihto.
Minuta groze za Komendo
Močno je začelo deževati, veter je pihal vedno močneje, med dežjem pa se je slišala tudi drobna toča. Ko je udarilo neurje, je zmanjkala elektrika, njeni hčerkici pa sta se zaradi glasnega bobnenja skrili pod odejo. Vsega je bilo konec v manj kot minuti. Minuti, ki je spremenila vse.
Ko je sprva ogledala skozi okno, je ob lesenem materialu najprej pomislila, da je veter razmetal ostanke dreves, ki so jih posekali pred časom. Njen pogled je zatem obstal na hlevu, ki je bil popolnoma brez strehe.
"Odprla sem balkonska vrata, da bi bolje videla, kaj se dogaja. Nad mano je bilo svetlo. Preveč svetlo. Takrat sem dojela, tudi naše strehe ni bilo več," je opisala prve trenutke po katastrofi.
Na Vasi Blizu Mesta - z Moniko, Facebook
Neurje povzročilo opustošenje
Voda je ob tem v hišo vdirala iz vseh strani. Mož je klical gasilce, sama pa je poskušala rešiti, kar bi se rešiti dalo. S partnerjem sta se odločila, da hčerki peljeta do staršev starejše sošolke v bližini. Ko so izstopili iz hiše, je bil prizor kot iz filma – do ceste skoraj ni bilo več poti, na tleh so ležali tramovi, strešniki, veje in razbitine.
Deklici sta odpeljala na varno, nato sta se z možem vrnila v hišo, da bi poskušala rešiti, kar se je še rešiti dalo. Tiste noči nista skoraj nič spala, pravo katastrofo pa je razkrilo šele naslednje jutro.
Na sosednji hiši so bili strešniki zapičeni v fasado, na njihovem posestvu pa je vsak kotiček kazal na hude posledice usodne ene minute. Zgodila se je huda katastrofa, in vsi so takrat govorili isto: "Velika sreča je, da ni nihče poškodovan."
Na pomoč sosedje, domačini in gasilci
Po hudi vremenski ujmi se je pokazala velika solidarnost – na pomoč so priskočili sosedje in drugi domačini, les se je nalagal na kupe, vsak je prijel za tisto, kar je zmogel.
Danes se Monika ne želi nikomur smiliti, z zapisom in posnetki pa zgolj izpostavlja, koliko podpore so bili ob katastrofi deležni od skupnosti. "Tisti dan nismo začeli popravljati samo strehe. Začeli smo popravljati občutek, da v tem nismo sami," je strnila svoje misli.
Vir: Na Vasi Blizu Mesta - z Moniko, Facebook























