ARSO izdal oranžni alarm: Poglejte, kdaj bodo nevihte zajele vaš kraj
Agencija RS za okolje ARSO je za zahodno in osrednjo Slovenijo izdala oranžni alarm pred nevihtami, nalivi in močnim vetrom, ki bodo državo prešli v prihodnjih urah.
Pri portalu Neurje.si opozarjajo na možnost manjše do srednje velike toče, evropski meteorologi pa za skrajni zahod države ne izključujejo niti možnosti tornadov.
Meteologix | Klip.si
Vremenska slika nad Evropo se je po sončni sredi drastično spremenila, pred nami je več deževnih dni.
Višinska dolina s hladnim zrakom zahodno od nas v kombinaciji z jugozahodnimi vetrovi k nam prinaša nestabilen in vlažen zrak, kar bo prineslo pestre vremenske razmere vse do sobote.
Nevihte nad naše kraje z zahoda
Padavine so se že čez dan začele pojavljati v zahodni Sloveniji, od koder jih bo okrepljen jugozahodnik odnašal v notranjost.
Danes popoldne in proti večeru bodo nevihte najpogostejše na Primorskem, Goriškem in Notranjskem, preden se nevihtni pasovi v noči na petek pomaknejo nad osrednjo Slovenijo.
Portal Neurje.si opozarja, da bodo ob prehodu močnejših nevihtnih celic možni krajevno zelo močni nalivi, sunki vetra in manjša do srednje velika toča. Medtem ko ARSO ohranja rumeno opozorilo za vzhod, oranžna stopnja na zahodu svari pred precejšnjo nevarnostjo.
Portal Neurje.si opozarja, da lahko do sobete zjutraj na zahodu, severozahodu ter delu osrednje Slovenije lokalno pade med 70 in 120 mm dežja. Hitro lahko narastejo hudourniki in manjši vodotoki, možna bodo lokalna razlivanja.
ARSO | Radarska slika padavin v živo
Evropski meteorologi z resnim opozorilom
Evropsko združenje meteorologov Estofex je situacijo ocenilo še resneje, saj je za severno Italijo izdalo opozorilo pred "veliko do zelo veliko točo in močnimi sunki vetra."
Njihova napoved sega tudi čez slovensko mejo, kjer za skrajni zahod velja opozorilo druge stopnje, ki vključuje celo majhno možnost tornadov.
Estofex
Portal Meteoinfo Slovenija za današnji dan sicer izpostavlja, da bo drobna toča verjetna le na manjših, izoliranih območjih, kljub vsemu pa danes velja dodatna previdnost.
Animacija napovedi padavin do petka zjutraj
Spodnja animacija prikazuje proženje nevihtnih pasov od 15. ure danes preko celotne noči na petek, ko se bodo padavine razširile nad večji del države.
Napoved je pripravljena z evropskim meteorološkim modelom ICON-D2, ki je namenjen kratkoročnim in natančnim lokalnim vremenskim napovedim.
Nedelja prinaša težko pričakovan preobrat
Vremenska nestabilnost se ne bo končala čez noč, saj bosta petek in sobota ostala oblačna s pogostimi padavinami in prehodom vetra iz severne smeri.
Dež bo predvidoma povsod ponehal v soboto zvečer, ko se bo ciklonsko območje pomaknilo nad Balkan. V noči na nedeljo se bo nebo razjasnilo, kar bo prineslo sončen in znatno toplejši konec tedna, idealen za umiritev po nevihtnem valu.
























