Zoran Stevanović po izbruhu na križarki: "Brez panike glede tega hantavirusa"

Tri osebe so izgubile življenje po izbruhu hantavirusa na križarki MV Hondius, danes pa odmeva evakuacija potnikov v pristanišču Granadilla na Tenerifih.

Svetovna javnost s strahom opazuje dogajanje na ladji, novi predsednik DZ Zoran Stevanović pa v odmevnem nagovoru obljublja konec "epidemijskih traparij".

Zoran Stevanović med nagovorom o zdravstveni situaciji in ukrepih na križarki MV HondiusResni.ca, Facebook

Hantavirus, ki povzroča bolezen, znano kot mišja mrzlica, se na ljudi običajno prenaša prek iztrebkov glodavcev, na ladji pa je v izolacijo prislil okoli 150 potnikov in članov posadke.

Situacija v pristanišču Granadilla je napeta, saj zdravstvene oblasti preverjajo stopnjo tveganja, medtem ko se v slovenski politiki že bije bitka za interpretacijo ukrepov.

Evakuacija v senci treh smrtnih žrtev

Križarka MV Hondius je v pristanišče na otoku Tenerife prispela pod strogimi varnostnimi pogoji, ko so potrdili, da so trije potniki podlegli okužbi. Potrjeno je okuženih še šest potnikov.

Zdravstvene ekipe so takoj začele s postopkom evakuacije, pri čemer Svetovna zdravstvena organizacija WHO poudarja, da se virus med ljudmi prenaša zgolj z izjemno tesnim stikom.

Organizacija miri javnost, da ne gre za bolezen, podobno covidu, vendar so strogi protokoli zaradi resnosti bolezni ostali v veljavi.

Kaj je hantavirus?

Hantavirusi so skupina virusov, ki jih v naravi prenašajo glodavci (miši, podgane, voluharji). Izločajo ga z urinom, blatom in slino. Ljudje se najpogosteje okužijo z vdihavanjem prahu, v katerem so zasušeni izločki glodavcev (npr. pri čiščenju kleti, drvarnic ali delu na polju).

Trenutni izbruh hantavirusa na križarki MV Hondius sproža svetovno pozornost, ker gre za prvi dokumentiran izbruh andskega seva na potniški ladji.

V Sloveniji je bolezen znana kot mišja mrzlica, vendar pri nas krožijo drugačni sevi, ki se ne prenašajo med ljudmi. Bolezen ima dolgo inkubacijsko dobo (1-8 tednov), simptomi andskega seva pa se razvijejo hitro. Andski sev v Ameriki dosega tudi do 50-odstotno smrtnost, za bolezen pa ni specifičnega zdravila.

Politična obljuba o spremembi zakona

Zoran Stevanović se je na dogajanje odzval s posnetkom, ki je hitro zaokrožil po družbenih omrežjih, v njem pa ostro nastopil proti preteklim praksam.

"Najprej to, da ni več prejšnje vlade, ki je te vse nezakonite epidemijske ukrepe kar uzakonila v novem ZNB-ju, ki ga bomo mi ob prvi priložnosti itak spremenili," je poudaril v svojem nagovoru.

Stevanović vztraja, da prisotnost stranke Resni.ca v parlamentu zagotavlja varnost pred omejevanjem svobode, kakršni smo bili priča v času pretekle zdravstvene krize. Po njegovih besedah tokrat ne bodo dopustili ponavljanja scenarijev, ki jih je označil za "traparije".

Na vidiku sprememba ZNB?

Dogajanje na križarki MV Hondius odpira vprašanja o pripravljenosti na nove nalezljive bolezni, hkrati pa v Sloveniji služi kot poligon za politične spremembe.

Ali bo po napovedi Stevanovića res prišlo do spremembe Zakona o nalezljivih boleznih (ZNB), ki je med preteklo krizo omogočal stroge ukrepe?

Trenutni članek je brez komentarja.
Te je dovolj v hlačah, da postaneš prvi komentator? 😆
Najboljši posnetki tedna
Brezplačno se naroči na Klip novice tedna in prejmi top posnetke na email naslov.
Zgroženi še smetarji: Pokazali, kaj so našli v zabojniku na DolenjskemHrvaška na nogah: Javnost pretresel posnetek, tako je prišlo do požaraČudež v Rimskih termah: Voda se je obarvala vijoličnoPotniki vstali na trajektu Jadrolinije: Priča prizoru, ki ga ne bodo pozabiliMed požarom ogrozil kanaderje na Hrvaškem: Kar je počel – do 20.000 evrov kazniEva Boto slišala glas iz občinstva: Vzela mikrofon, pevka dobila kurjo poltMed gašenjem požara trčila helikopterja: Posnetek nesreče pretresel spletKomunalni delavec ujet na kamero, to je počel z mačko: Zdaj žalosten konecSinoči po vsej Sloveniji opazili svetlobno sled na nebu: Razlaga, kaj se je zgodiloPosnetek iz BiH, ki buri duhove: Voznica ponoči posnela srhljiv prizorJaka iz Firbcev in žena Tjaša ganila Slovenijo: Poglej njun poročni posnetekUrška iz Kmetije zastavila cilj: Do poroda želi zaslužiti 12.000 evrovTuristi zažgali apartma v Poreču: Lastnik posnel prizor, ki zgroziNočna tatova posnela kamera: Na njivi pokradla večjo količino paradižnikaSedem požarov v Istri, na pomoč kanaderji: Najhuje blizu slovenske mejeMočan potres stresel Neapelj: Pretresljivi prizori tresenja tal v ItalijiTadej Pogačar in njegova Urška v mladih letih: Razkrito, kako sta se srečalaNa kamero posneli, kaj sta počeli na Ptuju: Ženski iz zabojnika jemali oblačilaPosnetek iz Lepene, pretep med turisti: Takšna gneča, da so zapele pestiHuda suša in vročina: Štorklje v Sloveniji tako izčrpane, da nimajo moči za letenjeTako je pel David Amaro, ko je štel 12 let: Pesem ima skoraj 2 milijona ogledovPonoči zagorelo sredi Kopra: Zaokrožil posnetek, v zrak visoki plameniLuka Dončić stopil pred kamero: Tega do danes o njem niste vedeliPosnetek iz letala Air Tractor: Tako so piloti gasili požar pri BovcuMartin Golob nasmejal s posnetkom: Poštar zaman trkal, snemalec pa v smeh